Želví stopou
Ve středu 29. 5. 2024 nás ve škole navštívila se svým programem „Želví stopou“ paní Pacovská a její suchozemská želva.
Že želva patří mezi plazy, i když se vlastně neplazí? A kdo je tedy ještě plaz? Jak se plazi brání? Schovávají se do krunýře všechny želvy stejně nebo jsou různě „skladné“? Jak se pohybuje krokodýl a jak se vlní člověk? Proč ještěrku na slunci nechytíme? Co je to zoogeografie? A co jsou to mimikry? Odpovědi na tyto otázky a mnohé další jsme se dozvěděli v programu o plazech českých i světových.
Program byl zahájen úvodním povídáním o různých druzích plazů. Děti se dozvěděly, že plazi zahrnují nejen želvy, ale také hady, ještěrky a krokodýly. Každý z těchto druhů má své unikátní vlastnosti a chování. Zjistili jsme, proč plazi potřebují k životu sluníčko, jak k nim přistupovat v krizových situacích, za jakých podmínek se líhnou kluci a za jakých holky... Děti si mohly prohlédnout modely a obrázky těchto zvířat, což jim pomohlo lépe porozumět jejich vzhledu a životnímu stylu.
Výukový program „Želví stopou“ ve školní družině ZŠ Tršice měl úspěch. Děti získaly mnoho nových znalostí o plazech a jejich životním stylu. Tento program nejenže obohatil dětské vzdělání, ale také podpořil jejich zájem o přírodu a ochranu životního prostředí. Na závěr samozřejmě nechyběla ani výtvarná činnost.
Mgr. Markéta Dvořáková
ŠD při ZŠ a MŠ Tršice