Předmostí u Přerova je známé archeologickými nálezy z období pravěku i středověku. Naučná vlastivědná stezka Předmostím až do pravěku nás seznámí s dobou pravěkých lovců mamutů i s novější historií Předmostí – od 15. století až po současnost. Naučná stezka je dlouhá 8,2 kilometrů a má celkem 9 stanovišť.
………………………………………………………………….
Naučná vlastivědná stezka
21. dubna třeťáci, čtvrťáci a páťáci v rámci Dne Země navštívili Předmostí u Přerova.
Naučnou stezkou nás provedla pracovnice muzea. Od informačního centra jsme vyrazili k Památníku lovců mamutů, kde jsou k vidění pozůstatky kostí pravěkých zvířat. Děti se dověděly, že mamut měl jenom 4 zuby, které mohl vyměnit až sedmkrát za život. Že se dožíval zhruba padesáti let a každý den spořádal 160kg potravy a vypil 100l vody.
Na cestě k další zastávce jsme se podívali na strom, pod kterým byl nalezen hromadný hrob lovců mamutů. Díky němu se začalo „hledat“ v okolí a my dnes můžeme obdivovat mnoho zajímavostí v této oblasti.
Děti zaujal tzv. bludný balvan, který je pozůstatkem tehdy krajině dominující vápencové homole – Skalky. Kdysi byla Skalka stejně vysoká jako kostel v Přerově.
Kruh jsme uzavřeli v informačním centru, kde děti dostaly za úkol složit zmenšenou maketu kostry mamuta. Kdo by to byl řekl, že holky budou v kompletaci mamuta rychlejší než kluci?
Společně jsme se pak vydali po trase „školní stezky“ tzv. školní alejkou, kolem božích muk a tzv. „školního amfiteátru“. Cestou sem si děti vyzkoušely zábavné školní pomůcky, například k výuce přírodopisu, zeměpisu či matematiky. U slunečních hodin se některé děti pozastavily, ale rychle si uvědomily, že nebýt letního času, čas ukazují hodiny přesně. Zvonkohra děti naladila a tak jsme zbytek cesty šli s písničkou.
Zvládli
jsme zhruba polovinu stezky. Přerovskou rokli – areál motokrosového a
autokrosového sportu nebo sochu mladého mamuta Toma, kterého jsme viděli
z autobusu, si prohlédneme příště. Už se všichni moc těšíme!
Mgr. Petra Špoková