Dýňová slavnost

Podzim a hlavně měsíc říjen je již dlouhou dobu, také v našich končinách ve znamení dýně a dýňových slavností. A proto jsme se i v naší školce rozhodli, že si jednu takovou dýňovou slavnost uděláme. Ale nešlo jen o obyčejnou slavnost. Dýňová slavnost je nedomyslitelně spjatá se svátkem, který je v naší zemi víc a víc populárnější a to je Halloween. Dýňový den začal pro všechny děti již ráno ve školce. Děti, které se nebály, mohly již od ráno chodit do MŠ v kostýmech. A že jich bylo opravdu hodně, sešlo se nám hned několik kostlivců, čarodějek, ale také víla, dýně a několik zombií. Děti si již od ráno mohly vyzkoušet spoustu her a činností spojených s Halloweenem a také s dýněmi – velkým lákadlem bylo dlabání a zdobení dýní na odpolední soutěž, dýňové puzzle, obrázky z dýňových semínek, výroba papírové 3D dýně a příprava perníčků zdobených ve tvaru netopýrů, dýní a strašidelných klobouků nesměla chybět. Děti si také vyzkoušely novou hru „Strašidelné koště“, zatancovaly si na strašidelné písničky a dozvěděly se jak se takový svátek jako Halloween slaví i v jiných koutech světa.

Odpoledne bylo pro všechny děti a také jejich rodiče na Školkové zahrádce připraveno nejen občerstvení v podobě různých dýňových pochoutek  - dýňová polévka, dýňové muffiny, dýňová pomazánka, nádherně zdobené perníčky a spousta dalšího, ale také dýňová stezka plná zajímavých a někdy až záludných úkolů vědomostních a pohybových. Vrcholem slavnosti byla soutěž o nejkrásnější dýni, kterou si hlasováním vybraly samy děti. Vyhrála nádherná vyřezávaná kočička. Rodiče se s dětmi také mohli vyfotografovat v připraveném foto koutku a nakonec si opéct špekáček nebo jen tak posedět u teplem sálajícího ohně. Myslím, že všem se slavnost a vlastně celý den moc líbil a většina odcházela nejen s odměnou za splnění stezky, ale také s plnými bříšky.

Mgr. Barbora Zatloukal Schwanzerová

Učitelak MŠ Tršice